Hakkımızda

Hakkımızda

Topçu Ailesi, Ali Reis Topçu’nun 1800’lü yılların sonlarında kaptanlığı bırakarak Rize’de toptan-gıda-kantariye satışına başlamasıyla ticari hayata girmiştir.

1923 Rize’nin ilk şoförü olan Dursun Topçu’nun nalburiye-cam ticaretine başlamasıyla ticari hayattaki gelişim devam etmiştir. Üçüncü kuşak olan Mehmet, Yaşar, İbrahim ve İsmail Topçu kardeşler; inşaat malzemesi, hırdavat, cam ve elektrik malzemesi satışının yanında lastik ayakkabı imalatı ve satışı da yapmışlardır.

1957Topçu Ailesi, 1957 senesinde İstanbul’da daha sonra Topçular Hırdavat Firması’na dönüşecek olan Mehmet-Yaşar Topçu ve Kardeşleri Kollektif Şirketi’ni kurmuştur ve 1966 yılında da işlerini tamamen İstanbul’a nakletmiştir.

1981 Faaliyetlerini daha çok uluslararası pazarlarda tanınmış yabancı ürünlerin Türkiye distribütörlüğünü alarak yürüten Reis Makina, ailenin ikinci firması olarak 1981 yılında Karaköy-İstanbul’da ticarete başlamıştır.

1992 Reis Makina, Dünya’nın en büyük elektrikli el aletleri üreticilerinden Makita Corporation firmasının Türkiye distribütörlüğünü de üstlenmiştir. Aynı yıl içerisinde Makita ve diğer marka ürünlerin satış sonrası servis hizmetleri de verilmeye başlanmıştır.

2000 Özellikle Makita distribütörlüğü ile büyük bir ivme yakalayan Reis Makina; Kipor, Lavorwash, Knipex, Dolmar, Leica, Virax, Gison, BMI, Bea, Proxxon ve Optimum başta olmak üzere, yıllar itibarı ile küresel büyüklükte 100’ü aşkın farklı markanın Türkiye Genel Distribütörü haline gelmiştir.

2005 Uzun yıllardır makine ve hırdavat sektörünün öncü firması olan Reis Makina, son yıllarda özellikle Türkiye’de önemi gittikçe artan iş sağlığı ve güvenliği alanında çalışmalarını yoğunlaştırarak, nitril eldiven üretimi ile Türkiye iş güvenliği pazarına giriş yapmıştır. İlerleyen yıllarda iş sağlığı ve güvenliği alanında pazar hâkimiyetini her geçen gün artırmıştır. Başta ayak ve el koruyucuları olmak üzere; trafik ekipmanları, solunum ekipmanları, yağmurluklar ve tulumlar gibi kişisel koruyucu donanımlar (KKD) firmanın MAX SAFETY tescilli markası altında toplanmıştır.

Bugün MAX SAFETY tescilli markası ile birçok kişisel koruyucu donanım (KKD) ürünlerini, standartların istediği normlarda üreterek hem iç piyasada, hem de dış piyasada müşterilerimizin kullanımına sunmaktadır.